1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Ranking wartości rezydualnej iSeeCars
28 listopada 2023

Toyota zdominowała ranking wartości rezydualnej iSeeCars

Amerykański portal analityczny iSeeCars opublikował ranking wartości rezydualnej. Zdominowała go Toyota – aż 6 modeli tej marki znalazło się w Top25 samochodów najlepiej trzymających wartość po 5 latach. Hybrydy wypadły w nim lepiej od średniej dla wszystkich modeli i zdecydowanie wyprzedziły auta elektryczne.

Portal analityczny iSeeCars przeanalizował pod kątem utrzymania wartości po 5 latach ponad 1,1 mln używanych samochodów sprzedanych w ciągu roku na amerykańskim rynku. Wśród 25 modeli, które najlepiej trzymają wartość, znalazło się aż 6 samochodów Toyoty – najwięcej ze wszystkich marek.

3. miejsce (i pierwsze wśród samochodów marek popularnych) zajęła Toyota Tacoma. 5-letnie egzemplarze tego dużego terenowego pick-upa były odsprzedawane średnio tylko o 20,4% taniej niż wynosiła ich początkowa cena w salonie. Bardzo dobre wyniki uzyskały też takie modele, jak Toyota C-HR (24,4%) oraz Toyota Corolla (24,5%). W Top25 znalazły się jeszcze pick-up Toyota Tundra (25,3%), SUV Toyota RAV4 (27,2%) oraz terenowa Toyota 4Runner (27,4%).

Wszystkie powyższe modele uzyskały wyniki znacznie lepsze od średniej. Dla porównania ceny odsprzedaży samochodów uwzględnionych w badaniu były przeciętnie o 38,8% niższe od cen ich zakupu w salonach, a najsłabszy wynik to utrata wartości aż o 64,5%.

Hybrydy lepiej trzymają wartość niż samochody elektryczne

Hybrydy w rankingu wypadły lepiej niż elektryki. Średni rezultat samochodów z napędem hybrydowym to 37,4%, z kolei auta w pełni elektryczne przeciętnie utraciły 49,1% swojej początkowej wartości.

Samochody hybrydowe Toyoty znalazły się w czołówce modeli z tym rodzajem napędu, zajmując cztery pierwsze miejsca. W segmencie hybryd najlepsze ceny odsprzedaży w porównaniu do cen zakupu uzyskały Toyota Prius (27,9%), Toyota Prius Prime (28,1%), Toyota RAV4 Hybrid (29,1%) oraz Toyota Camry Hybrid (35,3%). Toyota Highlander Hybrid zajęła 6. miejsce z wynikiem 36,5%.

Wzrosła wartość rynkowa aut używanych

Warto podkreślić, że w 2023 roku wszystkie samochody zanotowały mniejsze spadki wartości niż miało to miejsce w 2019 roku, kiedy opublikowano poprzedni ranking iSeeCars. Stało się tak m.in. za sprawą zakłóceń w produkcji nowych samochodów podczas pandemii, co spowodowało widoczne obecnie ograniczenie podaży samochodów używanych. Przed pandemią przeciętny samochód w ciągu 5 lat tracił około 50% swojej wartości. Dziś średnia 5-letnia amortyzacja wynosi 38,8%.

„Dobra wiadomość dla właścicieli pojazdów jest taka, że samochody z rynku wtórnego utrzymują swoją wartość lepiej niż pięć lat temu” – podkreślił Karl Brauer, główny analityk iSeeCars.

„Ale nie wszystkie używane samochody w równym stopniu zachowują wartość – wśród najlepszych segmentów znajdują się auta ciężarowe/terenowe oraz hybrydy, a najsłabsze wyniki uzyskały pojazdy elektryczne. Hybrydy mają prawie 12 punktów procentowych przewagi nad pojazdami elektrycznymi pod względem utrzymania wartości, co po pięciu latach przekłada się na wyższą wartość rynkową o tysiące dolarów” – kontynuował Karl Brauer.

Zespół analityków iSeeCars przeanalizował transakcje sprzedaży używanych samochodów z roku modelowego 2018, zawarte od listopada 2022 roku do października 2023 roku. Z dalszej analizy usunięto samochody ciężarowe i dostawcze o dużej ładowności, modele wycofane z produkcji od roku modelowego 2022 oraz modele produkowane w małych ilościach. Ceny z 2018 roku zostały skorygowane o inflację na podstawie danych amerykańskiego Bureau of Labor Statistics.

iSeeCars.com na bieżąco monitoruje rynek samochodów używanych oraz prowadzi wyszukiwarkę ofert sprzedaży aut. Firma pomaga kupującym znaleźć najlepsze oferty, dostarczając kluczowych informacji, opartych na dużych zbiorach danych obejmujących ponad 25 mld rekordów. Dane analizowane są przy pomocy opatentowanych algorytmów do obiektywnej oceny i klasyfikacji milionów nowych i używanych samochodów dostępnych na rynku.

Więcej informacji na temat badania jest dostępnych na stronie: https://www.iseecars.com/cars-that-hold-their-value-study.